Zagreb jedva slomio rasterećene Cibose

Ante Zovko • subota, 14.05.2011.

Pirovom se na kraju pokazala pobjeda 101:95 Zagreba protiv Cibone u posljednjem kolu Lige za prvaka. Kako je Zadar slavio u Splitu, ako namjeravaju u finale, Mravi će bar jednu utakmicu dobiti u Višnjiku jer će Zadrani imati prednost domaćeg terena u polufinalu.

Rasterećena briga o poziciji koja je vodi u polufinale prvenstva, jer će igrati protiv Cedevite, Cibona je pružila dobar otpor Zagrebu, ali nije bilo dovoljno da se izbjegne četvrti poraz od gradskog rivala u ovoj sezoni. Bila je ovo i prilika da Vranković pruži priliku cijeloj klupi pa su mnogi dobili popriličnu minutažu. Iako su i kod Zagreba na kraju zaigrali svi, opet su se istaknuli pojedinci.

Na samom početku susreta Zagreb je iskoristio niz promašenih šuteva protivnika i poveo 10:0 uz šest početnih poena Mulaomerovića. Dok se gosti nisu odlijepili, Vranković je pozvao minutu odmora i probudio svoju momčad, usput razbivši ritam Mravima.

Time-out odlično je pao Ciboni koja se vraća na minimalan zaostatak zahvaljujući Bogdanoviću, Radoševiću i Vragoviću, a bio je to ujedno i početak igre koja će obilježiti prvo poluvrijeme - uglavnom koš za koš s manjim prednostima Zagreba koji je bio uglavnom nošen na individualnim krilima (Žorić, Simon, Mulaomerović). Ipak, na odmor se odlazi s finom prednošću Mrava (50:42) zahvaljujući trici Novačića.

Cibona se nije dala slomiti na početku nastavka. Kad je smanjila prednost na minus šest, Rančić je otvorio festival trica. S druge strane odgovorio je Bogdanović s dvije zaredom kojima je "poništio" jednu Mulaomerovićevu da bi zadržao Cibose na šest razlike. Rasterećeni domaćin mogao se slobodno nadigravati sa Zagrebom, a usprkos mnogim rotacijama razlika je i poslije 30 minuta ostala samo pet poena (69:64).

Kao i do tada, i početkom posljednje četvrtine Cibosi su se odbili predati. Kad je Žorić zakucao za 80:71, serijom je smanjio Zubčić i vratio stvari na početak. Nakon toga uporni domaćin koji je bolje rasporedio snage potpuno se približio Zagrebu (85:85). Peta osobna Heytvelta vratila je Žorića u igru i centar Zagreba konačno rješava pobjednika s dvije vezane "dvice" za sedam razlike kojima je konačno slomio otpor Cibone. Na kraju su priliku dobili i zlatni juniori Hezonja i Mavra.

Najučinkovitiji na utakmici bio je Luka Žorić koji je pogađao kad je bilo najpotrebnije. Uz 23 poena dodao je šest skokova i tri asistencije. Pratio ga je Simon s 20 poena i osam skokova te Mulaomerović sa 16 poena i pet asistencija. Heytvelt je 11 poena pridodao i osam skokova.

Ravnomjerno dozirana minutaža kod Cibone rezultirala je i sličnom pojavom u koloni poena. Zubčić je imao 14 poena (pet skokova), Krapić 13, Radošević 12 (šest skokova), Bogdanović 11 (šest asistencija), a Lalić 10.