Zadar na Gripama pečatirao dvicu

Sa Gripa:Bernard Jurišić • subota, 14.05.2011.

Zadar je nakon dvije godine pauze stigao na Gripe i trijumfom potvrdio drugo mjesto i prednost domaćeg terena u polufinalnoj seriji sa Zagrebom. Splićani su prijetili do sredine treće četvrtine, kada su Brown i Car prelomili utakmicu na stranu gostiju...

Iako su i Split i Zadar imali svoje razloge za pobjedu u dalmatinskom derbiju u posljednjem kolu Lige za prvaka, nikad manje publike nije stvaralo navijačku kulisu na Gripama. Možda i koja desetina manje od 400 ljubitelja košarke došlo je na posljednju utakmicu "žutih" ove sezone, a među njima su bila ravno sedmorica pripadnika Tornada.

Mimica iz rodilišta na utakmicu

Nastup Ivana Mimice u današnjem derbiju bio je neizvjestan sve do sat vremena uoči početka. Supruga Splitovog šutera ranije tijekom dana završila je u rodilištu, a sat vremena prije početka utakmice 31-godišnji Omišanin dobio je kćerkicu. Stigao je Mimica odjuriti do dvorane, zagrijati se i ubaciti 11 poena, uz četiri asistencije.

Prvu četvrtinu obilježile su naizmjenične rezultatske serije s obje strane, pa je i prednost balansirala po minimalnom iznosu za oba protivnika. Nastavilo se izjednačeno i u velikom dijelu druge četvrtine , a tek su u završnici prvog poluvremena Zadrani otišli na 39:45.

U treću četvrtinu domaćini ulaze agresivno i serijom od 6:0 najprije izjadnačavaju na 47:47, a u 26. minuti opet preuzimaju vodstvo (55:53). No, potom su promašili nekoliko napada, Zadar se konsolidirao, a s dvije trice Brandona Browna i tri brze kontre prednost je brzo serijom od 12:0 opet otišla na stranu gostiju (55:65).

Tu je utakmica i prelomljena, gosti su otišli na 57:70 u 32. minuti, pa iako su Splićani još jednom zaprijetili (67:73 u 35.), nove trice Browna zapečatile su pobjedu Zadra i njegovo drugo mjesto uoči doigravanja.

Prvo ime susreta bio je Amerikanac Brown s 24 poena i 8 skokova, pratio ga je Car sa 17 poena i 12 asistencija. Kod domaćina je najbolji bio Josip Sobin sa 16 poena i 8 skokova, a Ante Grgurević je uz 6 poena i 5 skokova imao i - 7 asistencija.