Hrvatska se poigrala s Japancima

Iz Šangaja za Sportnet:Maja Giljanović • petak, 22.07.2011.

Hrvatska se reprezentacija ni u trećem kolu Skupine C Svjetskog prvenstva u Šangaju nije oznojila, nakon 14:5 protiv Brazila i 11:4 protiv Kanade Japan je izvukao najdeblji kraj. Europski su prvaci već nakon prve četvrtine vodili 6:1, na poluvremenu su prednost podigli na 9:2 i na koncu slavili 18:7. Formalnost u skupini je obavljena, bez pretjernog utroška energije osigurano je prvo mjesto i zarađen dan odmora, preskačemo osminu finala i u utorak u četvrtfinalu, rasplete li se sve prema predviđanjima i bivši europski prvaci pobijede Rumunjsku, čekamo Crnu Goru...

JAPAN - HRVATSKA 7:18 (1:6, 1:3, 2:4, 3:5)

Šangaj, Svjetsko prvenstvo, Skupina C, 3. kolo:
Suci: Ni Shi Wei (Kina) i Alan Balfanbajev (Kazahstan)
Delegati: Boukezouha Badreddine i Richard Foster

JAPAN: Tanamura, Aoyagi, Takei 1, Hazui, Shiga, Yanase 2, Shimizu 1, Naganuma, Wakamatsu, Shiota, Okawa, Nagata, Shimizu. Izbornik: Hideki Takagi

HRVATSKA: Pavić, Burić 2, Bošković 2, Dobud, Joković 3, Muslim 2, Karač 1, Bušlje, Sukno 1, Barač 1, Paškvalin 2, Obradović 2, Buljubašić 2. Izbornik: Ratko Rudić

Igrač više: Japan 3/5, Hrvatska 4/9

Peterci: Japan -, Hrvatska 1/1

Formalnost je odrađena, Hrvatska je u trećem kolu Skupine C nakon 14:5 protiv Brazila i 11:4 protiv Kanade upisala i treću pobjedu. Ni Japanci se nisu pokazali osobito tvrdim orahom, nakon prve četvrtine aktualni prvaci Europe vodili su 6:1, na poluvremenu su prednost povećali na 9:2, u trećoj postigli još četiri i primili upola manje, a nakon 5:3 u četvrtoj četvrtini na koncu su ubilježili najuvjerljivijih dosad u Šangaju 18:7 .

Hrvatska je vodila od prve do posljednje minute: otvorili smo golom Sandra Sukna iz peterca, Paulo Obradović je podebljao prednost, a nakon što je Akira Yanase smanjio do kraja prve četvrtine Japanci Josipu Paviću više nisu ni primirisali. Katsuyuki Tanamura je s druge strane nemoćno promatrao semafor: japansku su jedinicu jedan za drugim bušili Samir Barač, Petar Muslim i Miho Bošković dvaput. U drugoj četvrtini Pavić je ponovno u gol morao samo jednom (Shimizu za 2:6), a od plavih kapica među strijelce su se upisali i Damir Burić, Ivan Buljubašić i Maro Joković (9:2).

Početkom treće četvrtine Koji Takei je zaustavio seriju od tri hrvatska gola uzastopce i smanjio na 3:9, ali do kraja dionice prednost prije dvije godine brončanih na SP-u u Rimu narasla je na +9: Joković dvaput, Obradović i Burić zabili su za vodstvo od 13:4 nakon 24 minute. U četvrtoj četvrtini na semafor su se još jednom upisali Muslim i Buljubašić, Tanamuru probija i Fran Paškvalin i to dvaput i na koncu na semaforu svijetli bezbrižnih 18:7.

Hrvatski reprezentativci sljedeća tri dana mogu "u život", osvojenim prvim mjestom u skupini preskaču osminu finala i u četvrtfinalu, u utakmici koja ili donosi borbu za medalju i vizu za Olimpijske igre u Londonu 2012. godine ili ih vraća kući pognutih glava, po svemu sudeći čekaju Crnu Goru. Nakon što su dobili Španjolsku (9:7) Crnogorci su u dobitnoj poziciji, ne kiksaju li protiv Rumunjske zakazat će četvrtfinalni okršaj bivših i aktualnih prvaka Europe.

• matcky9622.07.2011. u 11:02