SP 2011. žene - Završnica, za 7. mjesto, 18.12.2011, 14:45 h
Angola 29:32 Hrvatska
Hrvatska

Pobjeda za oproštaj od Brazila

Ivana Strahija • nedjelja, 18.12.2011.

Hrvatske rukometašice uspjele su u borbi za sedmo mjesto svijeta pobijediti Angolke s konačnih 29:32 i tako se pobjedom oprostiti od Brazila. Najboljom je igračicom utakmice proglašena Zebić, koja je postigla 11 golova.

Angola - Hrvatska 29:32 (12:14)

SP u rukometu za žene, utakmica za sedmo mjesto

Sao Paolo, Brazil, gledatelja 500
Suci: Arntsen, Gullaksen (Norveška)

Angola: Tavares (12 obrana), Viegas 2, Barros 2, Calandula 2, Morais, Almeida 4, Guialo. Fernandes, Kiala L. 7, Branco, Andre, Bernardo 2, Carlos 7, Barbosa, Kiala M., Quitongo

Hrvatska: Grubišić (14 obrana, 1 penal), Tatari 4, Jovetić, Šerić, Petković, Gaće 5, Pušić-Koroljević, Žderić, Horvat, Franić 5, Penezić 3, Jelčić (1 obrana), Lovrić, Zebić 11, Milanović-Litre 4, Ježić

Sedmerci: Angola 0/1, Hrvatska 2/2
Isključenja: Angola 4 minute, Hrvatska 6 minuta

Za razliku od većine ostalih odigranih utakmica na Svjetskom prvenstvu, ova započinje loše po Hrvatice. Angola je naime, zahvaljujući razigranoj Luisi Kiali i hrvatskoj slaboj obrani, došla do 3:0, a prvi gol za Hrvatsku Milanović-Litre postiže tek poslije toga.

Do izjednačenja Hrvatice dolaze na 6:6, golom Zebić u 14. minuti, a kasnije je hrvatska lijeva krilna igračica proglašena najboljom igračicom utakmice. Ona postavlja i 7:9 par minuta potom, kao i 9:12 u 23. minuti. Na odmor se ide s +2, iako su prije toga Hrvatice imale i +4 (10:14), no nisu se djevojke Vladimira Canjuge znale obraniti s igračicom manje, što koriste Barros i Kiala.

U drugi dio obje ekipe ulaze s igračicom manje, Hrvatska na svega dvadesetak sekundi, međutim, brojčana inferiornost na parketu Angolke nije spriječila u smanjenju na 13:14, još je jednom hrvatsku golmanicu Grubišić uspjela matirati Kiala.

Angola potom drži -1 sve do 17:18 u 38. minuti, nakon čega se Hrvatice opet vraćaju u igru. U seriji od četiri uzastopna gola odvajaju se hrvatske rukometašice na udobnijih 17:22.

Angola se međutim ne predaje, odgovara preko Carlos i Bernardo, a Tavares na golu otvara svojim suigračicama prilike za kontre i polukontre, pa uskoro smanjuju na 21:23.

Ljuti se u tim trenucima Canjuga sa strane igrališta na svoje rukometašice, zahtijeva od njih da ne budu "mekane" u napadu te da budu "guste" u obrani. Zapele su potom Gaće i Zebić, potonja s čak četiri gola, te do 54. minute digle na 24:31, pa se u samu završnicu moglo mnogo mirnije.

U posljednjih pet minuta Angola ponovno ima seriju od četiri pogotka za redom, 32. gol za Hrvatsku postiže Penezić, a konačni rezultat postavlja Bernardo.

Hrvatska je osvojenim sedmim mjestom prebacila zacrtani cilj te se sada može u potpunosti posvetiti planiranju i pripremama za kvalifikacije za Olimpijske igre.