Nijemci dobro namučili Srbe

Zvonka Keliš • utorak, 17.01.2012.

Europsko vaterpolsko prvenstvo u nizozemskom Eindhovenu stiglo je do drugog kola u kojem su u skupini B snage odmjerile reprezentacije Srbije i Njemačke. Vrlo dobri Srbi ipak nisu imali lak zadatak protiv Nijemaca koji su na koncu skoro i iznenadili svoje protivnike. Konačno, zaslužena pobjeda Srbije 13:12 u nadasve zanimljivoj i napetoj završnici.

Srbija - Njemačka 13:12 (2:3, 5:2, 4:4, 2:3)

Srbija: Soro, Šaponjić, Gocić 1, Udovičić 2, Ćuk, Pijetlović 4, Nikić 1, Aleksić 1, Rađen, Filipović 2, Prlainović 2, Stefan Mitrović, Branislav Mitrović

Njemačka: Tschigir, Schödter, Real, Stamm, Politze 4, Bukowski 2, Schüler 2, Kreuzmann 1, Öler 1, Schlotterbeck 1, Roeßing, Kong

Peterci: Srbija 3/3; Njemačka 3/3
Igrač više: Srbija 6/13; 7/14

Dan nakon slavlja nad Španjolskom, branitelji bronce s Eura u Hrvatskoj te aktualni srebrni sa Svjetskog prvenstva prošle godine, Srbi, okrenuli su se susretu s Njemačkom koja se na papiru nije činila kao težak protivnik. Međutim, Nijemci, koji su u prvom kolu uvjerljivo poraženi od Crne Gore, pokazali su da mogu iznenaditi i vratiti se u susret čak i nakon tri gola zaostatka. Konačno, minimalno slavlje 13:12 pripalo je Srbiji.

Susret je bolje otvorila Njemačka koja je povela 2:0, dok je Duško Pijetlović s druge strane Nijemcima olakšao posao s čak dva isključenja u prvih osam minuta utakmice. Delfini su se tada ipak probudili i golovima Milana Aleksića i najboljeg vaterpolista svijeta Filipa Filipovića izjednačavaju na 2:2. Njemačka na koncu prve četvrtine ipak stiže do male prednosti 3:2.

Srbija u drugoj četvrtini pokazuje svoje pravo lice te ubrzo stiže do značajnije prednosti. Nakon vodstva 4:3 do kraja četvrtine stiže i do 7:4 koje postavlja kapetan Vanja Udovičić. Na predah se potom odlazi nakon gola Nijemaca koji vodstvo protivnika smanjuju na 7:5.

Najzanimljivija je bila, pak, treća četvrtina koja je obilovala dobrom igrom i mnoštvom pogodaka s obje strane. Srbi su odmah na startu poveli 9:5, po prvi puta imaju četiri gola prednosti te se čini kako je pobjednik poznat. Međutim, Nijemci se ne predaju te se počinju polako, ali sigurno približavati srpskom vodstvom (10:7, 11:8 i 11:9).

Velika borba, kako to i priliči susretima Europskog prvenstva, odvijala se u samoj završnici, točnije, četvrtoj četvrtini na početku koje Nijemci stižu na tek gol zaostatka (11:10) pogotkom Paula Schülera. Njemačka potom ima dva napada s igračem više, no ne koristi ih kako bi izjednačila ili čak potpuno preokrenula rezultat, dok s druge strane to koristi Pijetlović koji svojim četvrtim pogotkom na utakmici ponovno odvodi Srbe na +2 (12:10). U posljednjim minutama igra se gol za gol, Nijemci ponovno ne koriste igrača više, a Srbi čuvaju loptu i svojih, pobjedničkih 13:12.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Pijetlović s četiri postignuta pogotka, dok je najbolji kod Nijemaca bio Marc Politze također s četiri gola.

Treće kolo Srbima donosi veliki derbi skupine, susret s Hrvatskom, dok će Nijemci zaigrati s Španjolcima.