Hrvatska izborila vrijednu pobjedu protiv Španjolske unatoč 13 minuta bez pogotka

Vedran Babić • utorak, 31.07.2012.

Hrvatska vaterpolska reprezentacija ubilježila je i svoju drugu pobjedu na olimpijskom turniru u Londonu. U dvoboju drugog kola skupine A izabranici Ratka Rudića su s 8:7 nadvisili Španjolce poslije završnice koja će zasigurno podići mnogo bure...

Hrvatska reprezentacija zadržala je stopostotni učinak i poslije druge utakmice u skupini. S 8:7 apsolvirana je Španjolska, no utakmica bi mogla imati i "petu četvrtinu".

Naime, pri rezultatu 8:7 za Hrvatsku šest sekundi prije kraja udarac Pereza Pavić je iščupao s gol linije, no ostaje pitanje da li je lopta cijelim svojim obujmom prešla liniju. Sudac na toj liniji odlučio je da nije prešla, no Španjolci su bili ogorčeni i smatraju da su oštećeni. Ni jedna od do sada viđenih usporenih snimki ne daje odgovor pa će se o ovoj situaciji sigurno još raspravljati.

Što se ranijeg tijeka utakmice tiče, Španjolci su bolje krenuli, Hrvati bolje nastavili i kontrolirali susret. U trećoj četvrtini vodili su 6:3 i 7:4 nakon čega pogodak nisu postigli gotovo 13 minuta. Minutu i sedam sekundi prije kraja Sukno je realizirao peterac i bio je to pobjedonosni pogodak.

Kronologija

Utakmica nije najbolje krenula za Hrvatsku. Dobud je u prvoj akciji u situaciji s igračem više promašio čisti "zicer" i to je Espanol kaznio dovevši Španjolsku u početno vodstvo 1:0. Stvari su po Barakude mogle biti još gore da nije bilo Pavića, koji je u trećoj minuti obranio peterac Perroneu. U narednoj akciji Sukno je s igračem više izjednačio na 1:1.

Do kraja prve četvrtine Španjolci više nisu postigli pogodak premda su dvaput uzdrmali okvir gola (Espanol, Minguell) i propustili realizirati jednog igrača više, a Hrvatska je povela 2:1 pogotkom Bušlje, također s igračem više.

U otvaranju druge četvrtine ponovno je Pavić zablistao. Obranio je Molini udarac iz vrlo izgledne situacije i sačuvao hrvatsko vodstvo. Ono se vrlo brzo udvostručilo zahvaljujući pogotku Dobuda, koji je ovaj put bio precizan s igračem više (3:1).

Drugi period igre obilježio je raspoloženi španjolski vratar Aguilar, čiji su suigrači u napadu bili vrlo loši u realizaciji igrača više. Nisu iskoristili ni jednu od tri takve situacije u drugoj četvrtini, ali su zato dvaput zabili iz kontranapada. Perrone je smanjio na 3:2, a Minguell na 4:3 nakon što je Hinić realizirao još jednog igrača više Hrvatske i zabio za 4:2. U pretposljednjoj minuti četvrtine Burić je iz daljine postigao sjajan pogodak za ugodnih 5:3 uoči predaha.

U prvim sekundama treće četvrtine Hrvatska je po prvi put povela s tri razlike nakon pogotka Boškovića (6:3) i činilo se kako se utakmica polako počinje zatvarati. Španjolska je, međutim, napokon realizirala igrača više i preko Espanola smanjila na 6:4, no Dobud ubrzo vraća na plus tri (7:4). Malo tko je tada mogao predvidjeti da sljedećih gotovo 13 minuta Hrvatska neće postići ni jedan pogodak.

Do ulaska u posljednju četvrtinu Espanol je postigao još dva pogotka i smanjio na 7:6, a u posljednjem napadu hrvatska obrana je zakazala i ostavila Perronea usamljenog. Ovaj je to iskoristio i matirao Pavića za izjednačenje, 7:7.

U posljednjoj četvrtini postignut je samo jedan pogodak i to onaj Sukna iz peterca 67 sekundi prije kraja. Do tog trenutka Aguilar i Pavić bili su na visokoj razini, a ofenzivne akcije obaju reprezentacija nisu bile pretjerano kvalitetne. Sve je više bilo pogrešaka, a sve manje koncentracije. Uslijedila je već opisana završnica poslije koje su se radovali Hrvati.

Hrvatska je trenutno vodeća u skupini A s četiri boda, no u utorak se igraju još dvije utakmice. Četiri boda može imati još jedino Italija, ako pobijedi Grčku. Sastaju se još Kazahstan i Australija.

U trećem kolu, 2. kolovoza, Rudićevi izabranici igraju protiv Italije u susretu koji bi, prema svemu sudeći, mogao odlučivati o poziciji broj jedan u skupini.

Hrvatska - Španjolska 8:7 (2:1, 3:2, 2:4, 1:0)

Water Polo Arena, London
2. kolo skupine A olimpijskog turnira
Suci: Margeta (Slovenija), Koryzna (Poljska)

Hrvatska: Pavić (14 obrana), Burić (1), Bošković (1), Dobud (2), Joković, Buljubašić, Muslim, Bušlje (1), Sukno (2), Barać, Hinić (1), Obradović, Vićan. Izbornik: Ratko Rudić

Španjolska: Aguilar (10 obrana), Garcia Rodriguez, Martin, Sziranyi, Molina, Minguell (1), Mallarach, Espanol (4), Valles, Perrone (2), Perez, Garcia Gadea, Lopez. Izbornik: Rafael Aguilar

Peterci: Hrvatska 1/1, Španjolska 0/2