Srbija u prvom velikom dvoboju Europskog prvenstva nadigrala Španjolsku

Branimir Korać • subota, 05.09.2015.

Druga runda utakmica prvog kola Europskog prvenstva u košarci donijela je dvoboj između Španjolske i Srbije u kojoj su Srbi bili uspješniji. Slavili su i Izrael, Grčka i Latvija...

Skupina A: Izrael - Rusija 76:73

Izrael je ubilježio početnu pobjedu na Europskom prvenstvu u Montpellieru protiv Rusije sa 76:73. Rusija je prokockala prednost koju je stvorila u prvom dijelu, napad Izraela proradio je u drugom poluvremenu i s 47 poena u tih 20 minuta otišao je do pobjede.

Izraelci su dosta loše zaključili prvo poluvrijeme što je Rusija kaznila i stvorila prednost na odmoru. Poluvrijeme je zaključeno serijom Rusa 14:5 i s vodstvom na odmoru 39:29.

Sredinom treće dionice vodila je Rusija s 44:33, a onda su krenuli Izraelci. U naredne četiri minute napravili su seriju 11:1 i posve se vratili u utakmicu te učinili završnicu zanimljivom.

Činilo se da su se Rusi potpuno raspali početkom posljednje četvrtine koju je Izrael otvorio s 9:0 i bijegom na 59:49, još tri i pol minute prije kraja Izrael je imao dvoznamenkastu prednost, ali onda su povukli Voroncevič i Hvostov, smanjili na 68:67 i vratili nadu Rusiji. Ipak, Izrael je izdržao, imao mirnu ruku s linije slobodnih bacanja i na kraju uzeo pobjedu.

Predvodili su ga Omri Casspi s 21 poenom (5/10) i devet skokova te Lior Eliyahu sa 16 poena (7/10). Kod Rusije po 15 poena ubilježili su Dmitrij Hvostov (5/7, pet asistencija) te Andrej Voroncevič (5/9, 13 skokova i pet asistencija).

Skupina B: Španjolska - Srbija 70:80

Na krilima fantastičnog Nemanje Bjelice Srbija je u utakmici dana zasluženo svladala Španjolsku s 80:70. Španjolci ne skrivaju da su na Europsko prvenstvo došli isključivo po zlato, ali ako ga žele, moraju odigrati znatno bolje nego što su to učinili u ovom susretu.

S druge strane Srbija je odigrala odličnu utakmicu, imala je odgovor na sve španjolske zahtjeve, a Bjelica je bio nezaustavljiv,. Odlično su mu pomagali s vanjskih pozicija i Nedović i Teodosić, ali i drugi igrači su zabijali kada je to bilo potrebno.

Španjolska je bolje otvorila utakmicu i imala je već u prvoj četvrtini prednost od 12 poena, ali do poluvremena Srbija se potpuno vratila i na odmoru je bilo svega dva poena prednosti za Španjolsku.

Drugo poluvrijeme - druga priča. Srbija je tu odigrala fantastičnih pet minuta treće četvrtine, sijevalo je sa svih strana i puno motiviraniji, borbeniji i pobjede željniji Srbi potpuno su preokrenuli utakmicu i pobjegli na dvoznamenkastu prednost.

Međutim Španjolska je prejaka da bi se tako lako otpisala, probudio se Pau Gasol i približio Španjolsku na 69:68 dvije minute prije kraja. Gasol je ubacio zadnje poene za Španjolsku smanjivši na 71:70, nakon čega Bogdanović i Bjelica ubacuju trice, Llull gubi loptu i priči je kraj.

Bjelica je susret završio s 24 poena (8/16) i deset skokova, a Nedović je dodao 14 poena (6/6). Na drugoj strani Pau Gasol ubacio je 16 poena (5/10) uz pet skokova, Felipe Reyes 13 poena (6/11), a Nikola Mirotić deset poena (3/10) uz deset skokova.

Skupina C: Makedonija - Grčka 65:85

Rutinski do pobjede došla je Grčka koja je igrala protiv Makedonije i visoko slavila 85:65. Makedonci su zazivali čudo i nadali se lošijem grčkom danu, međutim to se nije dogodilo.

Još djelomično su se držali u prvom poluvremenu, ali u nastavku susreta Grci dosta bolji, Makedonci su se potpuno raspali i predali i susret je završio očekivano.

Grčka je sljedeći hrvatski protivnik i prema prikazanom, samo se potvrđuje da će biti iznimno težak i neugodan protivnik. Iako u igri Grka ima još uvijek dosta rezerve, bez obzira na to upisala je visoku pobjedu. Makedonija ima svoje hendikepe i limite što se dobro vidjelo u ovom dvoboju.

Odličnu utakmicu protiv Makedonaca odigrao je jedan od najkonstantnijih igrača ove reprezentacije Georgios Printezis koji je ubacio 18 poena (8/9), Giannis Bourousis dodao je 16 poena (5/8) i deset skokova, a Kostas Koufos dodao je 11 poena (5/11) uz 11 skokova.

Kod poraženih Aleksandar Kostoski ubacio je 20 poena (8/13), a Vojdan Stojanovski 13 poena (3/10).

Skupina D: Belgija - Latvija 67:78

Latvija je u Rigi pred više od osam tisuća navijača uspjela svladati Belgiju i na dobar način otvoriti nastup na Europskom prvenstvu. U susret je ušla s problemima, Janis Strelnieks je osposobljen u posljednji trenutak, no bilo je upitno koliko će moći napraviti nakon ozljede oka.

Ipak, dao je svoj doprinos s četiri skoka i sedam asistencija te pomogao Latviji da dođe do pobjede.

Nije baš išlo glatko, Belgija se odbijala predati i tek serijom poena u posljednjoj četvrtini Latvija se odvojila na 61:54 i nakon toga dovršila posao.

Martins Meiers susret je završio s 15 poena (6/7), a Kristaps Janičenoks pridružio mu se s 14 poena (5/9). Kod Belgije Axel Hervelle ubacio je 13 poena (5/9) uz sedam asistencija i šest skokova dok je Sam Van Rossom pratio s 12 poena (4/14).