Dramatična završnica: Francuzi kroz produžetak, Litva i Turska tijesno slavili

Branimir Korać • nedjelja, 06.09.2015.

Posljednji susreti prvog dana Europskog prvenstva u košarci ponudili su dosta drame. Francuska je slavila tek u produžetku, Litva se neočekivano mučila s Ukrajinom, a Turska je svladala Italiju...

Skupina A: Francuska - Finska 97:87 produžetak

Teško da je itko očekivao da će se Francuzi baš toliko namučiti protiv Finske. No jesu, slavili su tek u produžetku nakon što su propustili završiti posao u regularnom dijelu susreta.

Finska je odigrala odličnih 40 minuta, ali snage za nešto više nije bilo. U produžetku je ipak presudila visoka individualna kvaliteta Francuske koja tako dolazi do prve pobjede.

Domaćin je u Montpellieru uporno komplicirao utakmicu, kada god je bio u poziciji završiti posao, stvoriti visoku prednost i otići prema plus 20, dopustio je Fincima pozitivnu reakciju i ostanak u igri.

Kada je Fournier u završnici treće dionice ubacio tricu za 63:47, nitko nije pomišljao na to da će Finci tri minute prije kraja biti na 76:76. Francuski napad u posljednjoj četvrtini nije bio dobar što je Finska znala kazniti.

28 sekundi prije kraja susreta Nando De Colo pogodio je tricu za 81:78 te se činilo da je donio pobjedu Francuskoj, ali odmah je uzvratio Sasu Salin i odveo susret u produžetku. Tamo je ipak Francuska uspjela "iskopati" pobjedu 97:87.

Tony Parker ubacio je 23 poena (9/21) uz pet skokova dok su po 16 poena ubacili Nicolas Batum (6/12, pet skokova) i Nando De Colo (5/9, sedam skokova, šest asistencija). Kod Finske Jamar Wilson ubacio je 21 poen (9/13), a Petteri Koponen 15 poena (7/15, sedam asistencija).

Skupina B: Italija - Turska 87:89

Dramatično je bilo i u Berlinu gdje je Turska izvukla pobjedu protiv Italije 89:87. Talijanski tragičar na kraju je bio Danilo Gallinari koji je promašio ključno slobodno bacanje.

Sedam sekundi prije kraja kod vodstva Turske 88:86, Gallinari je stao na liniju slobodnih bacanja, do tada ih je šutirao 14/14, no ubacio je samo jedno i Talijani su poslali na drugu stranu na liniju Semiha Erdena. Ovaj je ubacio također jedno, obrana Turske odradila je ostatak posla i Italija bilježi poraz.

Čak 21 skok u napadu Turaka u konačnici je bio prevaga. Talijani su imali viši postotak šuta, međutim Turska je bila ta koja je imala više napada upravo zahvaljujući takvom skoku.

Italija je loše krenula u utakmicu i nakon prve četvrtine bila je u visokom zaostatku 26:13, sredinom druge četvrtine bilo je i plus 16 za Tursku, no Italija se nije predala. Polako je nagrizala tu tursku prednost i u konačnici je uspjela smanjiti na taj jedan poen zaostatka uz propuštenu priliku za poravnanje.

U redovima pobjednika Erden je ubacio 22 poena (8/12) uz osam skokova dok je po 17 poena ubacio dvojac Ilyasova (5/7) - Dixon (4/20, devet asistencija).

Kod Italije Danilo Gallinari ubacio je 33 poena (9/10) uz pet skokova, a Marco Belinelli 14 poena (4/11).

Skupina D: Litva - Ukrajina 69:68

Litva je potrošila puno znoja za pobjedu protiv Ukrajine. Očekivao se lakši posao Litavaca, međutim Ukrajina joj je bila za petama i u konačnici imala i priliku doći do pobjede.

Najveći neprijatelj Litve bio je šut iz igre koji je bio na skromnih 34 posto i ako Kazlauskas može s nečim biti zadovoljan, onda je to činjenica da je njegova momčad unatoč tome slavila.

"Naš najveći problem je to što nismo igrali kao momčad. Svi su htjeli završiti akciju, sami pobijediti protivnika i to je na kraju bio problem", kaže Kazlauskas.

Još sedam minuta prije kraja Litva je imala dvoznamenkastu prednost koju nije znala sačuvati. Nakon što je povela s tih 60:49, dopustila je Ukrajini seriju 14:2 za preuzimanje vodstva i dramu u završnici.

Posljednje poene na susretu ubacio je s linije slobodnih bacanja Jonas Mačiulis minutu i 52 sekunde prije kraja nakon čega nijedna reprezentacija više nije ubacila niti poen.

Kod Litve Paulius Jankunas ubacio je 22 poena (5/11) uz pet skokova dok je Jonas Valančiunas dodao 19 poena (7/16) i 11 skokova. Kod poraženih Kirilo Fesenko ubacio je 19 poena (9/13) uz 11 skokova, a Oleksandr Mišula 13 poena (5/7).