Zadar - Split: Dalmatinski derbi samo na papiru

Bruno Blumenschein • srijeda, 16.05.2007.

Dvoboj Zadra i Splita u 12. kolu Lige za prvaka donio je dominaciju domaćina, koji je s uvjerljivih 99:72 poslao najbolju pozivnicu svojim navijačima za odlučujući susret regularne sezone protiv Cibone. Ponovno je strijelce Zadra predvodio Carl English sa 19 poena, dok je kod Split CO-a najviše ubacio Eric Barkley...

Dalmatinski derbi bez prave rezultatske neizvjesnosti ponudio je dominaciju Zadra, koji je odlučujuću prednost stvorio u trećoj četvrtini, čime je trener Aco Petrović još jednom dobio priliku odmoriti glavne igrače i dati minute igračima s klupe.

Na početku uspavani Carl English, poslije tri promašene trice, našao je svoj ritam i pomogao Jakovu Vladoviću da odvede Zadar na prednost u drugoj četvrtini. Otvaranje susreta je pripao upravo organizatoru igre Zadra, koji ubacuje sedam od devet poena svoje momčadi i postavlja stvari na svoje mjesto već u prve dvije minute. Nervozne Splićane je vratio Eric Barkley (20 poena), koji je ovog puta zamijenio prvu "violinu" momčadi Larryja Ayusa.

Slika 1 od 2.

Izjednačenu prvu dionicu susretu nastavila je druga četvrtina u kojoj Zadrani većim angažmanom u obrani preko zakucavanja Todora Gečevskog iz kontre, odlaze na 25:14. Nešto samozatajniju dionicu Jubyja Johnsona je odlično nadomjestio Pankracije Barać (16 poena) i s vidljivim samopouzdanjem nastavio odličnu predstavu iz susreta protiv Zagreba.

Problemi za Splićane, osim loše zonske obrane, dolaze nakon treće osobne Larryja Ayusa, koji se istaknuo tek u 18. minuti kada pogađa preko Hrvoja Oršulića s devet metara za dolazak ispod deset koševa zaostatka (41:32). Do kraja susreta ipak Zadar odlazi na nešto uvjerljivijih 46:34, koje odmah po povratku iz svlačionica nemilosrdno povećavaju. Preko 20 koševa prednosti odlaze ubačajem Jure Lalića iz "odbojke" (59:37 u 24. minuti), a nakon 73:45 trener Petrović za zadnju četvrtinu ubacuje igrače s klupe.

U hrvatskom garbage vremenu, zadarska klupa se pokazala puno kvalitetnijom od zamjena Splita što Rok Stipčević lijepim ulazom potvrđuje i na rezultatu za plus 31 (97:66). Tražile su Jazine i odlazak preko sto postignutih poena, ali umjesto zakucavanja Oršulića, s druge strane Split ubacuje tricu u posljednjoj sekundi za konačnih 99:72.

Uz 19 koševa Englisha, odlično se nadovezao Barać sa 16 ubačaja, dok je s druge strane Ayusa na mjestu prvog strijelca Splita zamijenio Barkley sa 20 ubačenih poena. Portorikanac je susret završio s 12 poena, čemu je uvelike pridonijela i dobra obrana Zadrana, koju je trener Petrović temeljio na brojnim izmjenama čuvara na odličnom šuteru. Nije Zadar mogao poželjeti bolju utakmicu prije najvećeg hrvatskog derbija protiv Cibone, koja za vikend dolazi u Jazine.