Zadar - Cibona: Vukovi protrčali kroz Jazine

Bruno Blumenschein • nedjelja, 20.05.2007.

U odlučujućem susretu regularne sezone Lige za prvaka, hrvatski derbi u Jazinama je potpuno zasluženo pripao Ciboni sa 99:83, koja je u svim segmentima bila bolja od bezidejnog Zadra u kojem se istaknuo tek Todor Gečevski...

Ako je Aco Petrović taktički nadigrao Dražena Anzulovića u prvom međusobnom susretu u Zagrebu, rezultat nakon 13. kola Lige za prvaka je 1-1. Cibona je od prve minute nametnula vlastiti ritam, imala potrebnu širinu i u svim segmentima igre nadigrala Zadra u vrhunskoj atmosferi Zadra.

Slika 3 od 4.

Prvi napadi su već pokazali namjere oba stratega, ali Zadar nije dobio dominaciju Todora Gečevskog protiv "lakšeg" Bariše Krasića. Već tada se isplatio rizik trenera Anzulovića da na klupi ostavi Brenta Wrighta.

Pokretnija Cibona je uspijevala napasti Zadar iza leđa i preko kontra napada uz vanjski šut Krasića doći do početnih 20:14. Nije zagrebačkoj momčadi zasmetao niti treći prekršaj Krasića u petoj minuti jer je Wright imao dobru šutersku večer. Međutim, već tad se vidjelo kako bi prvo ime gostiju mogao biti Lukša Andrić.

Slika 1 od 1.

Mladi centar se sačuvao od brzih prekršaja i uz Andrewa Wisniewskog već u devetoj minuti donio svojoj momčadi deset poena razlike (24:14). Za to vrijeme Zadar je živio na igri Carla Englisha "1 na 5", koja protiv pokretljivih vukova nije prolazila, a pravi pomak dolazi nakon ulaska u igru Pankracije Baraća.

Probojnost Baraća je donijela otvorene šuteve za Jubyja Johnsona i lagana polaganja, kojima Zadar smanjuje na 29:32 u 13. minuti. Kapetan Cibone Davor Kus nije dopustio potpuni povratak Zadra, već uz Andrića vraća na deset razlike (49:39), s koliko se otišlo na odmor.

Kada se očekivala bolja igra Zadra u napadu, domaći košarkaši su pokušali smanjiti prednost Cibone neizrađenim šutevima za tri poena. Tek četvrti pokušaj u trećoj četvrtini ulazi, pogađa za English, ali je to tek dovoljno za 46:57. Do tad je Chris Warren postavio maksimalnih 14 koševa prednosti (57:43), ali odgovor Zadra dolazi preko Todora Gečevskog.

Makedonski centar pogađa sedam poena u nizu, kojima Zadar dolazi na 53:61 u 25. minuti, a Johnsonova trica smanjuje i na samo 56:61. Tada Zula radi ključnu zamjenu jer vraća Krasića u igru, koji odgovara tricom i šutem s poludistance za seriju 8:0 i povratak na dvoznamenkastu prednost (69:56).

Zadar je sve više pokušavao individualnim akcijama, a nepotrebnu ulogu u susretu uzima i iskusni sudac Muhvić, koji je s nekoliko odluka izazvao burnu reakciju tribina i trenera Petrovića, a vrhunac je bio prekid zbog tehničke Aci i prilike Cibone da prelomi susret.

Slika 2 od 3.

Iskusna momčad poput vukova takve prilike rijetko propušta i ubrzo tricom Kusa dolazi do velikih 65:85. Zadrani su se imali pravo buniti na pojedinačne odluke, ali su za uvjerljivi poraz prvenstveno sami krivi. Nakon lošeg ulaska u utakmicu nisu pokušali promjenom obrane, kao niti izrađenim napadačkim akcijama, a raspoloženog Englisha, kao u drugom zagrebačkom poluvremenu nije bilo.

Zagrebačka momčad je u pravom trenutku odigrala ponajbolju utakmicu sezone, a osim "uobičajenih" 20 poena Kusa, istaknuo se odlični Lukša Andrić. Uz 23 poena, počastio se i rijetko viđenim solo prodorom i atraktivnim zakucavanjem u posljednjoj četvrtini, dok je 19 poena dodao Wright. Kod Zadra je Gečevski ubacio 18, a Johnson 17 poena.