Raspoloženi Ukrajina i Kazahstan

Antonija Pavlić • srijeda, 11.02.2009.

Dva su protivnika Hrvatske u kvalifikacijskoj skupini za Svjetsko prvenstvo 2010. danas uspješno riješili svoje prijateljske zadatke. Ukrajina je s minimalnim rezultatom bila bolja od Srbije, dok je Kazahstan u gostima nadigrao Estoniju. Od ostalih je utakmica 'odzvonila' visoka pobjeda Japana nad Finskom te minimalna Izraela nad Mađarskom...

Mozambik i Malawi su, posljednje zagrijavanje pred odlučujuću fazu afričkog dijela kvalifikacija za SP 2010. godine, u istoj skupini, odlučili odraditi upravo međusobno, a na koncu su kao zadovoljniji iz njega izašli Mozambikanci. Prvi je zgoditak postigao u 30. minuti veteran Dario Monteiro, da bi konačan rezultat nešto prije kraja utakmice postavio Elias 'Domingues' Pelembe.

U finalu 12. međunarodnog turnira na Cipru, sastali su se u prijateljskom ozračju pak, reprezentacije Srbije i našeg protivnika u kvalifikacijskoj skupini, Ukrajine. Trener 'Orlova', Radomir Antić, odlučio je ponešto promijeniti sastav koji je jučer svladao domaćina, u momčadi su se ponovno našli kapetan Stanković, Bane Ivanović, Nenad Miljaš te Danko Lazović, no niti oni nisu uspjeli donijeti prevagu i pokal najboljega u Srbiju.

Utakmicu su dobro odigrale obje momčadi, imale po nekoliko solidnih prilika, no jedini je pogodak - a samim time i pobjedu - potkraj 16. minute postigao ukrajinski nogometaš Nazarenko.

Drugi naš protivnik u kvalifikacijskoj skupini, Kazahstan, također je bio uspješan u svojem ogledu, svladavši Estoniju s rezultatom 2:0. Na A. Lese Coq Areni u listu strijelaca dva puta upisao samo jedan čovjek - Baltiev

Nogometna je reprezentacija Japana za svoj prijateljski ogled danas, 'pametno' izabrala Finsku, koja je prikazala veoma slabo nogometno znanje i uigranost; te ju pred 30 tisuća ljudi na Nacionalnom stadionu svladala s visokih 5:1. Nadu da će protiv Australije u kvalifikacijama za SP sljedećega tjedna imati velike šanse, ponudio je već u 15. minuti Okazaki, da bi 17 minuta kasnije isti igrač povisio rezultat na 2:0.

Naredan je gol Japana bio djelo Shinji Kagawe, da bi nadu u preokret, ili barem, smanjivanje neugodnog poraza, Fincima unio Roni Porokara pogotkom u ranoj fazi drugog poluvremena. Tri je razlike ipak, vrlo brzo vratio Yuji Nakazawa, da bi konačan rezultat četiri minute prije kraja postavio Michihiro Yasuda.

Od ostalih utakmica možemo izdvojiti minimalne 1:0 pobjede Izraela nad Mađarskom te Poljske nad Walesom, kao i 3:2 pobjedu Urugvaja nad Libijom.

Rezultati: Mozambik - Malawi 2:0, Srbija - Ukrajina 0:1, Estonija - Kazahstan 0:2, Izrael - Mađarska 1:0, Poljska - Wales 1:0, Makedonija - Moldavija 1:1, Kuvajt - Azerbajdžan 1:1, Egipat - Gana 2:2, Libija - Urugvaj 2:3, Litva - Andora 3:1, Cipar - Slovačka 3:2, Angola - Mali 0:4, Alžir - Benin 2:1, Japan - Finska 5:1, Bahrein - Juzna Koreja 2:2, Latvija - Armenija 0:0, Island - Lihtenštajn 2:0.