SP 2011., Natjecanje po skupinama, Skupina C, 1. kolo, 14.01.2011, 18:00 h, Malmö, Malmö Arena, gledatelja: 6.000
Suci: Lazaar i Reveret (Francuska)
Hrvatska
Hrvatska
27:21(11:13) Rumunjska
Rumunjska

Kauboji zabrinuli, pa digli na noge

Iz Malmö Arene:Tomislav Pacak • petak, 14.01.2011.

Uz slabo prvo i jako dobro drugo poluvrijeme, hrvatska rukometna reprezentacija je na kraju ipak sigurnom pobjedom protiv Rumunjske započela svoju avanturu na SP-u u Švedskoj. Kauboji imaju dosta toga za ispraviti, no nastavak je pokazao da ćemo i na ovom natjecanju biti ne samo kandidati za najviša odličja već i momčad koja zabavlja rukometnom atraktivnošću…

UKUPNO2100/05

Izbornik Slavko Goluža u prvom je susretu bio lišen usluga Duvnjaka (leđa) i Kopljara (trbušni mišić), a izvan zapisnika ostali su, uz Duvnjaka, Ivan Pešić i Marino Marić. Izostanak ozlijeđenih pokazao se većim problemom nego što bi se to možda očekivalo protiv Rumunja koje smo prije nekoliko mjeseci u Karlovcu svladali s 34:22. Istina, to vrijedi samo za prvi dio koji je pripao Rumunjima, drugih 30 minuta bila je to puno realnija slika odnosa snaga dviju momčadi.

Očito je bilo dosta istine u pozivima na oprez koji su stizali iz stručnog stožera, a i usta igrača, Rumunjska je uistinu bila drugačija momčad u Malmou u odnosu na Karlovac. Naših 5-1 u obrani, s isturenim Vorijem, i nije funkcioniralo toliko loše koliko je rezultat pokazivao – za ružnih 1:5 u 14. minuti puno je ”zaslužniji” vrlo slab napad, ali i dobro raspoloženi vratar Mihai Popescu. Golovima Stamatea, Floree i Novanca, Rumunji su vodili s 3:0 prije nego je tek početkom desete minute Ivano Balić zabio prvi hrvatski gol na ovom SP-u.

Razlozi za tako loš početak teško se mogu nabrojati na prste jedne ruke – vrlo loše u susret je ušao Tonči Valčić povezavši nekoliko tehničkih pogrešaka u napadu, protok lopte bio je slab, Buntić neraspoložen, krila bez prostora, Vori bez lopte. Balić se silno trudio, no agresivni Rumunji u prvih su ga 10 minuta dva puta nokautirali udarcima u glavu pokazavši da ovoga puta neće samo tako ”skinuti gaće”.

Na pristojnoj razdaljini držao nas je solidni Alilović, a naznake bolje igre vidjeli smo u seriji od 3:0 (Lacković, Zrnić, Štrlek) kojom smo se približili ”žutima” na 5:6. Ipak, nakon time-outa Rumunji su se brzo posložili i do kraja poluvremena su nam vrlo uspješno parirali državši nas na odstojanju od pogotka-dva. Tako su i na odmor otišli s apsolutno zasluženih +2 (13:11).

Nadu da će stvari ipak sjesti na svoje mjesto u nastavku nakratko je ohladio Jurca početkom drugog dijela, no nakon toga je Hrvatska serijom od 4:0 konačno preuzela vodstvo u svoje ruke. U 34. minuti Valčić je bio strijelac izjednačujućeg pogotka, minutu potom Vuković< nam je donio prvo vodstvo.

Vodstvo je konačno opustilo Hrvatsku koja je, istina još uvijek samo u bljeskovima, počela naznačavati svoj potencijal. Jako dobro igrao je Štrlek, prvi u kontri i točan sa sedam metara, a dvoranu je na noge podignula lijepa asistencija Balića za Valčićev pogodak (17:15, prvi puta +2).

Rumunji su se trudili držati korak, ali realno su znali da nemaju kvalitetu za loviti zaostatak. Kauboji su pronašli odgovor na Popescua, a bez jako raspoloženog golmana Rumunji nisu imali šanse.

Štrlek je trpao golove bez većih problema, a atraktivnošću se istaknuo onaj za 23:19 nakon Lackovićeve asistencije kroz noge. Nije ni Balić htio ostati dužan gledateljima, pa je u 50. minuti nakon krasne finte ”zavaljao” i Popescua za +5. U dvadeset minuta nastavka Hrvatska je napravila seriju 13:5 i ipak pokazala realan odnos snaga u ovom trenutku.

U posljednjih 10 minuta Kauboji su odradili posao, lako su zadržali prednost, a izbornik Goluža mogao je dati i prigodu Matuliću i Ninčeviću da osjete atmosferu SP-a.

Nastavak je u potpunosti promijenio dojam o Hrvatskoj, jer konačnih 27:21, a posebno prikazana igra u nastavku, pokazuje da i napadački, a posebno obrambeno izgledamo sasvim dobro kada se uzme u obzir da se radi o prvoj utakmici Prvenstva. K tomu, i Kopljar u obrani i Duvnjak u napadu važni su kotačići momčadi, s njihovim povratkom puno ćemo dobiti.

Ivano Balić je zasluženo proglašen igračem utakmice (četiri pogotka, brojni prodori i asistencije), dok je Manuel Štrlek bio najefikasniji u hrvatskim redovima s osam pogodaka. Mirko Alilović pokazao je zavidnu formu na početku natjecanja s 14 obrana…

U subotu je na SP-u slobodan dan za Hrvatsku, a u nedjelju je čeka okršaj s Alžirom u Lundu, u 20 sati.