SP 2011. - Skupina B, 1. kolo, 14.01.2011, 19:10 h
Norveška 35:29 Japan
Japan

Norvežani odradili Japan

Lovro Štrbinić • petak, 14.01.2011.

Druga utakmica skupine B bio je par Norveške i Japana. Veliki favoriti, Norvežani, na kraju su uspjeli mirno privesti kraju ovaj dvoboj iako su se vjerojatno nadali da će i prije riješiti dvojbe oko pobjednika. Japancima za utjehu ostaje dojam i činjenica da su od Norvežana dugo zahtijevali punu koncentraciju.

Skupinu B prvim susretom dana otvorili su Island i Mađarska, a sljedeći su na parket izašli rukometaši Norveške kao veliki favoriti su susretu s Japancima. Norvežani, stalni sudionici završnica svjetskih prvenstava i uvijek pritajeni favoriti nisu očekivali da će imati prevelike probleme protiv povremenog sudionika najvećih natjecanja. S druge strane, igrači i stručni stožer Japana hrabrili su se da mogu učiniti nešto s onim famoznim faktorom iznenađenja i uz disciplinu i trku koje ih krase zakomplicirati posao Skandinavcima.

Rezervni vratar Norveške, Ole Erevik, odigrao je sjajan susret i svojim obranama, već na samom početku dvoboja, dao dodatnu sigurnost i polet ostatku momčadi. Bez dvojbe, radi se o prvom imenu ovog okršaja, sa gotovo 50 posto uspješnih obrana na najbolji je mogući način iskoristio izostanak Steinara Egea.

Robert Hedin, izbornik Norveške:

"Rezultat je išao gore i dolje, ali sve u našem plusu i bez obzira na to osciliranje mislim da smo igrali stvarno dobro. Puno dosuđenih prekršaja i isključenja uništilo je ritam igre. Već u prvom poluvremenu žalio sam se na kriterij sudaca. Da nije bilo toliko prekidanja igre lako bismo stigli i do deset pogodaka prednosti."

"Vidjet ćemo kako će se odvijati situacija s Egeom. Za sada je izvan pogona, umjesto njega je u konkurenciji dodatni igrač polja, ali moram istaknuti doprinos Erevika na današnjem susretu. On nas je nosio do pobjede."

Kiyoharu Sakamaki, izbornik Japana:

"Znali smo da je Norveška jedna od kvalitetnijih reprezentacija u skupini i ne mogu reći da nismo dali sve od sebe, ali jednostavno nismo mogli bolje od ovoga. Računali smo da ćemo uspjeti stvoriti pritisak, u bilo kojem dijelu susreta, i da će nam to dati snagu za dodatni zamah, ali se to ipak nije dogodilo."

U uvodnim minutama stekao se dojam da će norveški reprezentativci prohujati i vrlo brzo riješiti ovaj dvoboj u svoju korist. Naime, početna vodstva od 3:0 i 5:1 sugerirala su upravo takav slijed događaja. Međutim, s tim se nisu slagali Azijci i s nekoliko vezanih poentiranja vraćaju se na 6:4 u 11. minuti te u narednom periodu konstantno drže malen zaostatak, odnosno ne dozvoljavaju Norvežanima da se razigraju pred gotovo ispunjenom dvoranom koja je logično većim dijelom bila na strani europskog predstavnika.

Nakon što je u 15. minuti na semaforu pisalo 8:6 za Norvešku i nakon što je prvi dio susreta odigran u poprilično visokom ritmu Japanci malo padaju u izvedbi i dopuštaju protivniku da se odvoji na 12:7. Tu Norvežani nisu stali, već dolaze i do 15:8, a do kraja poluvremena ipak dopuštaju smanjenje rezultata na 18:13. Pet pogodaka razlike nakon prvih 30 minuta bila je zadovoljavajuća prednost, ali i jamstvo da drugo poluvrijeme neće biti tek odrađivanje posla.

U nastavku Japan ubacuje u višu brzinu i očito pomalo i iznenađuje Norvežane i dolazi na samo dva pogotka zaostatka (22:20). Potom se razlika opet povećava i u sljedećim minutama se nekako zadržava na četiri pogotka. Bilo je 25:21, pa nakon nekog vremena i 28:24.

Tu se utakmica lagano i prelama jer odlaze Skandinavci na 32:26, a potom i održavaju slično odstojanje do kraja dvoboja. Na kraju je završilo 35:29, a norveška pobjeda bez obzira na oscilacije u vodstvu nije došla pod znak upitnika.

Osim iza vratara pobjedničkog sastava uspješan je dan i iza Bjartea Myrhola koji je autor nekih od ključnih pogodaka, dok je momčad u posljednjoj fazi susreta nadahnutom igrom vodio Erlend Mamelund.