SP 2011. - Skupina A, 4. kolo, 19.01.2011, 18:15 h
Njemačka 23:30 Francuska
Francuska

Protiv Francuza nemoćna i Njemačka

Mihaela Bradovski • srijeda, 19.01.2011.

I u četvrtom susretu na Prvenstvu, protiv puno iskusnijeg sastava od onih s kojima su se do sada susretali, rukometaši Francuske stigli su do uvjerljive pobjede. Tek su uvodne minute pripale njemačkom sastavu, a nakon prvog francuskog preuzimanja prednosti utakmica je bila lišena svake neizvjesnosti…

Aktualnim prvacima utakmica protiv Njemačke bila je prva ozbiljnija na ovom Prvenstvu: nakon lakih pobjeda protiv Tunisa, Egipta i Bahreina na suprotnoj strani terena našao se sastav Heinera Branda. Oba su se izbornika od prve minute opredijelila za visoko postavljene obrane, a u takvoj su se igri najbolje snašli Sebastian Preiss i Silvio Heinevetter koji su u prvih desetak minuta upisali tri pogotka, odnosno tri obrane. Prvo njemačko ime u porazu od Španjolske, Johannes Bitter, našao se na klupi.

Njemačka isključenja

Isključenja Preissa u 24. i Haassa u 49. minuti zaradila su silne zvižduke s prepunih tribina, no ne zbog grubosti spomenutog dvojca već zbog naivnosti sudačkog para. Posebno je smiješna, nakon ponovljene snimke, bila odluka o prvom isključenju na utakmici kada je Karabatić u svom stilu odglumio udarac u glavu od kojeg se „oporavljao“ punu minutu primajući liječničku pomoć.

Boljoj igri Njemačke kumovali su i Francuzi s nekoliko prekršaja u napadu i to je jedina boljka koju su Onestini izabranici pokazali u ovom okršaju. S druge strane, unatoč slabostima Nijemaca, impresionira lakoća s kojom se francuski reprezentativci vraćaju iz negativnog niza.

Nakon boljeg otvaranja njemačke vrste, koje je rezultiralo s dva pogotka prednosti u devetoj minuti, budi se i Omeyer, a francuskom povratku, i odmah zatim i preokretu, pomoglo je i isključenje Preissa. Na ulasku u 21. minutu Fernandez je pogodio za prvo francusko vodstvo nakon uvodnih 1:0, a u istoj minuti preko Baracheta Francuska dolazi na +2. Brand je bio primoran zatražiti minutu odmora nakon što je dvije minute kasnije na semaforu stajalo, za njegove igrače negativnih, 7:10.

Ta su tri brza francuska pogotka još jednom signalizirali Onesti kako je najveći problem njegova kadra u glavama igrača koji se u njemu nalaze - Njemačka naime prelako gubi konce igre nakon samo dvije uspješno spojene protivničke akcije, a puno presporo izlazi iz toga stanja. Na odmor su Francuzi otišli s tri pogotka prednosti, odnosno rezultatom 13:10, unatoč tome što su pogotkom Karabatića tri minute ranije imali +5.

statistika

Najbolji francuski strijelac bio je Accambray (5/7), dok je Omeyer imao 15 obrana od 34 šuta (44 posto). Kod Nijemaca, Kraus je imao 7/13, a Heinevetter je obranio 13 šuteva od 43 upućena.

Nijemci su imali 50 napada i bili učinkoviti u 46 posto slučajeva, a Francuzi su imali 46 napada i 65 posto učinkovitosti.

Iako su za vrijeme odmora imali dovoljno vremena da konsolidiraju redove, njemački su rukometaši nastavak otvorili baš kao što su zatvorili prvih pola sata igre - Michael Guigou u drugoj minuti nastavka povećava prednost s odmora, a u 39. Njemačka je, u do tada, najnepovoljnijoj situaciji; Fernandez rezultat diže na 18:12. U tome je periodu najviše problema Nijemcima, osim njih samih, stvarao sjajni Omeyer s novih pet obrana.

Punih deset minuta trajala je realizatorska kriza njemačke vrste, a u ništa boljem izdanju nije bila niti defenziva. U 44. minuti Glandorf postiže 13. pogodak svoje momčadi, a Nikola Karabatić u idućoj minuti 21. za Francusku. Tako je francuska selekcija u posljednju četvrtinu utakmice ušla s prednosti od čak osam pogodaka. Njemačka je u napadu bila na razini jučerašnjeg izdanja Bahreina što više nego dovoljno govori o njezinim izgledima za polufinale o kojem sanjaju Brand i društvo.

Do kraja susreta francuska je prednost varirala između +7 i +10, a u konačnici su Nijemci zaustavljeni na 30:23.