SP 2011. - Skupina B, 5. kolo, 20.01.2011, 19:10 h
Island 29:22 Norveška
Norveška

Island sa sedam razlike potopio Norvešku

Nikola Vlahović • četvrtak, 20.01.2011.

U jednoj vrlo čudnoj utakmici Island je pobijedio Norvešku rezultatom 29:22. Najprije je Island dobro krenuo u susret, zatim se Norveška "probudila", međutim, kada je Island ubacio u višu brzinu Norveška više nije mogla pratiti...

Island je Norvešku dočekao kao vodeća momčad u skupini B te su izabranici Gudmundura Gudmundssona pokazali da znaju igrati dosta brz i moderan rukomet te da ih poneki rukometni stručnjaci neopravdano podcjenjuju. Island je momčad koju krasi zajedništvo i to se vidjelo na parketu u dosadašnjim utakmicama. Norveška je pomalo "čudna" ekipa koja je izgubila od Mađarske te je jedva pobijedila Brazil.

U utakmicu su i jedni i drugi ušli vrlo nervozno te nisu uspjeli iskoristiti po dva prva napada pa je prvi gol na utakmici postignut tek u petoj minuti, kada je sedmerac za Island precizno realizirao Ólafsson. Norveška se dugo mučila i tražila u napadu te je prvi gol postigla tek u devetoj minuti, a rezultat je tada bio 3:1 za Island.

Ipak, počeli su i jedni i drugi igrati kako znaju a prvo izjednačenje na utakmici dogodilo se u 19. minuti. Tada je Norveška dostigla Island i rezultat je bio 9:9. Međutim, izbornik Norveške, Robert Hedin, nikako nije bio zadovoljan igrom svojih igrača te je više puta to jasno pokazao gestikulacijom. Očito su ga shvatili njegovi puleni te su u 23. minuti prvi put poveli, a za 11:10 precizan je bio Frank Loke.

Nakon prvih 30 minuta u Linköpingu na odmor se otišlo s izjednačenim rezultatom, 12:12. U drugo poluvrijeme Norveška ponovno ulazi smušena te Island u malo vremena postiže tri gola, a s nekoliko dobrih intervencija iskazao se Gustavsson. To ponovno ljuti Hedina koji vrlo živčano skače uz aut-liniju pokušavajući "probuditi" svoje igrače.

Međutim, nije to imalo previše efekta. Naime, Island je igrao mirno i strpljivo te je došao do tri gola prednosti 15 minuta prije kraja utakmice. Premda se imalo još dosta igrati do kraja te se Norveška mogla vratiti u utakmicu, dogodilo se suprotno. Island je zagospodario terenom te je otišao na 25:19. Zadnjih pet minuta utakmice Island je dočekao sa velikih osam golova prednosti i praktički riješio pitanje pobjednika.

Utakmica je na kraju završena rezultatom 29:22 u korist Island. Tako je Island ponovno pokazao da je dobra reprezentacija i kad je malo "stisnuo gas" Norveška je zaostala. Island će otputovati u drugi krug s maksimalnim brojem bodova.