SP 2011. - Skupina I, 1. kolo, 22.01.2011, 16:15 h
Španjolska 32:27 Norveška
Norveška

Španjolska na putu za polufinale

Damir Žbulj • subota, 22.01.2011.

Skupinu I međusobnim susretom otvorili su španjolski i norveški rukometaši. Norveška nije iz prve faze natjecanja prenijela niti jedan bod, dok su Španjolci prve dvije pozicije u skupini I lovili s početna tri akumulirana boda.

Norveška je, nakon poraza od Mađarske i Islanda, krenula u nastavak natjecanja bez bodova pa se za njih i prije ovog susreta borba za polufinale činila kao nemoguća misija, a kao prvi i osnovni cilj istaknuli su borbu za mjesta koje vode na Olimpijadu u London.

Nakon godina stagnacije i slabijih rezultata na velikim natjecanjima, španjolska reprezentacija rezultatima na početku ovog Svjetskog prvenstva najavila je kako se od nje mogu očekivati velike stvari. U odličnim završnicama utakmica, okrenuli su Njemačku, a s Francuskom su izvukli neodlučeni rezultat.

Izabranici Roberta Hedina dobro su otvorili susret i nakon početnih pogrešaka Španjolaca, golovima Lunda i Ramba odlaze na 2:0. Ipak, Ugalde, s lijevog krila, smanjuje, a Gurbindo uskoro i izjednačuje rezultat.

U idućim minutama španjolski rukometaši prelaze u vodstvo zahvaljujući obranama Hombradosa te dva pogotka Ikera Romera sa sedam metara, a nakon što je isključen Myrhol u devetoj minuti, činilo se kako će Španjolska napraviti osjetniju razliku.

Međutim, Norvežani se uspijevaju obraniti, ne primiti, nego čak i postići pogodak s igračem manje, a precizan je bio Mamelund. U 12. minuti isključen je prvi španjolski igrač, ali u tom razdoblju Španjolci igraju kvalitetnu obranu te se oni uspijevaju obraniti i postići pogodak preko Romera, koji je realizirao sedmerac.

Prednost Španjolske u idućim minutama lagano raste da bi se u 17. minuti zaustavila na 9:5, kada je norveški izbornik prisiljen pozvati minutu odmora. Predah nije previše pomogao Norvežanima pa do 20. minute dolaze u zaostatak od pet pogodaka, golom Ugaldea iz jednog brzog protunapada.

Romero održava prednost od pet pogodaka, golom sa sedam metara za 15:10, četiri minute prije kraja prvog dijela, ali golovima Tvedtena i Myrhola, u posljednjim sekundama, Norvežani dolaze na samo 15:12. Romero je u prvih 30 minuta postigao četiri pogotka, a istaknuo se i španjolski vratar Hombrados s 11 obrana. Kod Norvežana Myrhol je zabio četiri, dok je Rambo dodao još tri gola.

U nastavak Norvežani ulaze katastrofalno i zahvaljujući njihovim pogreškama u napadu španjolski rukometaši postižu četiri pogotka u nizu te odlaze na 19:12. Nakon deset minuta nastavka istaknuo se ponovno Hombrados, brani sedmerac, a Rocas i Morros u idućim minutama rezultat dižu na 21:13.

Romero u 42. minuti, naravno se sedam metara, diže prednost na plus devet, ali Norvežani do isteka 47. minute uspijevaju smanjiti na 22:16 pa je Rivera prisiljen pozvati minutu odmora kako bi zaustavio njihov niz. Španjolci u idućim minutama s lakoćom održavaju veliku prednost, a sedam minuta prije kraja pogotkom Entrerriosa odlaze ponovno na plus devet, na semaforu je 28:19.

U posljednjim minutama vidjeli smo puno trke, malo organizirane obrane i pravog rukometa, uz dosta pogodaka na obje strane, a rezultat se na kraju dvoboja zaustavio na 32:27. Igračem utakmice proglašen je španjolski vratar Hombrados, a u redovima pobjednika istaknuo se i Iker Romero sa sedam postignutih golova. Norvešku su predvodili Myrhol s osam i Lie Espen Hansen sa šest postignutih golova.