SP 2011. - Skupina II, 1. kolo, 22.01.2011, 20:15 h
Danska 28:27 Poljska
Poljska

Danski vlak juri

Martina Oštrić • subota, 22.01.2011.

Danska i Poljska odigrali su posljednji susret druge grupe na svjetskom prvenstvu u Švedskoj. Odlični Danci nastavili su niz pobjeda, dok Poljaci odličnu igru iz drugog poluvremena ipak nisu uspjeli okruniti bodom, te će put do polufinala tražiti u nedjelju u utakmici protiv Srbije...

Reprezentacija Danske odlično je započela prvenstvo, te s maksimalnim brojem bodova ušla u drugi krug. Nije doduše ni Poljska ništa lošija, no njima je savršeni učinak u grupi pokvarila Švedska. Ipak, sumnje u zanimljivost i atraktivnost večerašnje utakmice nema.

Vratari su obilježili prvo poluvrijeme ovog dvoboja. Premda su Poljaci otvorili golom Bieleckog već u prvom napadu, taj je rezultat na semaforu stajao sve do šeste minute, kada povećavaju vodstvo. Dancima, s druge strane, nikako nije išlo. Slawomir Szmal na poljskim vratima branio je sve što je mogao, no samo do sedme minute.

Tada se Dancima otvorilo. Više od šest minuta nisu mogli dati kod, a kad je Sondergaard konačno načeo Szmalovu mrežu, Dance su bili nezaustavljivi. Poljska obrana tu više ništa nije mogla, i već u 11. minuti Bogdan Wenta poziva minutu predaha. Uzalud, doduše, jer su Danci nastavili po starom iskušanom receptu. Tukli su sa svih strana dok su nemoćni Poljaci samo gledali, a to im je na kraju prvog dijela donijelo 15:9.

Poljaci su se u grupnoj fazi prvenstva dosta mučili s protivnicima u prvom poluvremenu, no u drugom bi se uozbiljili, zbili redove, te u pet minuta riješili utakmicu. Po njihovu žalost, Danska nije Čile ili Slovačka, pa takve stvari ne oprašta.

Slično je bilo i u današnjoj utakmici. Proradio je Jurkiewicz, te uz pomoć Tluczynskog pogađao sa svih strana. Dance su u tom trenu držali Lindberg i Boesen, no uporni se Poljaci nisu predavali. Konačno, pet minuta prije kraja utakmice dolaze na -2, a Jurecki pogađa i za samo gol zaostatka, no suci im poništavaju pogodak.

Preiskusna momčad kakva je Danska nije se dala prestrašiti naletom svojih protivnika, te odlazi na prednost od tri razlike. Ipak, Poljska se vraća, obranom Szmala i golovima Zarembe i Jurkiewicsa ponovno dolazi do pogotka zaostatka. Po njihovu žalost, vrijeme na semaforu bilo je 59:50, i ništa se više nije moglo napraviti po pitanju promjene rezultata.