SP 2011. - Skupina I, 2. kolo, 24.01.2011, 16:00 h
Island 24:32 Španjolska
Španjolska

Španjolska zadržala Island na distanci

Borna Rupnik • ponedjeljak, 24.01.2011.

Španjolska je u prvom susretu dana na Svjetskom prvenstvu u Švedskoj svladala Island i osigurala svoje mjesto u polufinalu tog natjecanja. Islandski pokušaj popravka svega lošeg iz prvog poluvremena nije uspio...

Premda su mnogi ljubitelji rukometa s nestrpljenjem iščekivali današnji dvoboj Španjolske i Islanda u Skupini I smotre najboljih svjetskih reprezentacija i nadali se uzbudljivom i neizvjesnom okršaju za zlata vrijedne bodove u borbi za polufinale, Riverini su igrači vrlo brzo riješili sve dileme oko pobjednika.

Naime, od samog su početka zaigrali u "brzini više" od Islanđana te ekspresno gradili svoju prednost, uz tri pogotka Juana Garcije u uvodnim minutama susreta. Španjolci su u prvom dijelu koristili sve rupe na crti islandske obrane, sjajno kontrirali, a nakon brzih, jednostavnih akcija pogađali su i iz daljine kada je trebalo te su već u 20. minuti imali uvjerljivih 12:5.

Gudmundssonovim je izabranicima s druge strane malo toga polazilo za rukom, nakupili su pogrešaka, a prečesto u napadu nisu imali ideje. Španjolska je to marljivo kažnjavala, stigla i na +11, da bi se na odmor otišlo s okruglih i za Island poražavajućih 20:10 - a moglo je i gore da Aron Palmarsson u zadnjem napadu nije pogodio nakon promašene stopostotne prilike španjolskog napada.

Na poluvremenu se Island ipak djelomično razbudio i krenuo u lov na golemi zaostatak. Čvršća obrana omogućila je nagrizanje španjolske prednosti, koja je točno u 45. minuti i prepolovljena pogotkom Arnara Atlasona (25:20).

Tada je Španjolcima malo i zadrhtala ruka, no ključni se trenutak vjerojatno zbio šest minuta poslije, kada pri rezultatu 26:21 Islanđani imaju tri "zicera" za smanjenje na samo četiri razlike, ali sva tri puta sjajno brani Arpad Šterbik, koji je obranio ukupno 16 lopti, a Juan Garcia pogađa za lakši život Španjolske.

U završnih desetak minuta proradili su i živci, u nekoliko je navrata zaiskrilo na terenu i pored njega, no Riverini su rukometaši uspješno sačuvali svoju prednost i s konačnih 32:24 uzeli dva boda s kojima su osigurali svoje mjesto u borbi za medalju.

Najefikasniji su u španjolskoj momčadi bili Raul Entrerrios i Eduardo Gurbindo Martinez s po šest pogodaka te Alberto Entrerrios s pet, dok je Islanđane s pet predvodio Alexander Petersson.