Cedevita slavila u derbiju

Mišo Gulić • utorak, 12.04.2011.

Netom pred završnicu Eurokupa, Cedevita je ugostila probuđeni Zadar te upisala nove bodove. Zadrani su cijelu utakmicu lovili prednost Cedevite, ali nisu uspjeli pa je Cedevita i dalje ostala jedina neporažena momčad u prvenstvu.

Zadrani su, ohrabreni dobrim igrama i četiri uzastopne pobjede, stigli u Sutinska vrela na okršaj sa Cedevitom. Vjerojatno su Zadrani računali na činjenicu kako su igrači trenera Petrovića fokusirani na završnicu Eurokupa i tu vidjeli svoju šansu, ali kvaliteta i veći izbor igrača odredili su smjer ove utakmice.

Cedevita je prvu četvrtinu sasvim kontrolirala događanja na terenu i nije Zadru dozvolila da uđe u šuterski ritam, pa stoga ni ne čudi rezultat od 22:15 na samom kraju. Zadrani su previše forsirali igru jedan na jedan te nizom izgubljenih lopti potpuno olakšali posao Zagrepčanima. Neumoljiv je bio sjajni Damjan Rudež koji je koševima sa poludistance potpuno razoružao braniče Zadra.

Druga četvrtina protekla je u vrlo nervoznoj i nepovezanoj igri obje momčadi, a Zadar ni tada nije uspio iskoristiti slabosti Cedevite te sasvim uhvatiti priključak. Preveliku indisponiranost suigrača nije uspio nadomjestiti ni vrlo raspoloženi Marko Car, tako je Zadar u tom razdoblju više živio od grešaka Cedevite, nego od vlastite igre.

Bilo je jasno ukoliko se Rudežu priključi netko od suigrača, kako će ova utakmica postati jednosmjerna. Rezultat prvog dijela od 35:29 nije ni u kom slučaju opravdao epitet derbija.

Nastavak susreta ponudio nam je preslik druge četvrtine. Domaći vjerovatno mislima u Trevisu, a Zadrani kao da nisu ni vjerovali u povoljan rasplet. Jedino što su gledatelji imali za vidjeti bile su sjajne role Rudeža sa jedne i Cara sa druge strane.

Pred sam kraj treće četvrtine svoje jedine koševe dao je i kapetan Cedevite Marino Baždarić, pogodivši tricu za 49:39, a u zadnjem napadu kakvu-takvu nadu Zadranima vraća Car svojom novom tricom i u završni dio susreta ulazi se rezultatom 49:42.

Zadnja četvrtina protekla je u znaku Hrvoja Kovačevića koji serijom koševa odvodi domaće do 54:42 u 31., potom i 60:46 u 33. minuti.

Pokušao je i gostujući strateg Pino Grdović u nekoliko navrata, minutama odmora, razbuditi svoju momčad, ali nije bilo pomoći. U 38. minuti bilo je rekordnih +15 (67:52) za Cedevitu, tako da smo bili lišeni svake neizvjesnosti na samom kraju susreta. Zadrani su poraz ipak ublažili koševima Cara i Olivarija pa je susret završio rezultatom 69:60 u korist Cedevite.

U redovima domaćih istaknuo se Rudež sa 26 koševa i tri skoka uz 69 % šuta i Kovačević sa 14 pogodaka, dok se kod gostiju jedini raspoloženi bili Marko Car sa 26 koševa, tri skoka i dvije asistencije uz odličnih 70 % uspješnih pokušaja i Brandon Brown sa 14 ubačaja i devet skokova.