Preokret Mađara u završnici

Vedran Babić • ponedjeljak, 18.07.2011.

Jedni od glavnih favorita za osvajanje naslova svjetskog prvaka u Šangaju, Mađari, koji su stigli u najjačem sastavu, pobijedili su Crnu Goru u prvom kolu skupine A. Crnogorci su u posljednji period igre ušli s dva gola viška, ali su na kraju ipak morali čestitati suparniku na pobjedi. U drugoj utakmici skupine Španjolci su, očekivano, s uvjerljivih 13 razlike nadigrali autsajdere iz Kazahstana...

Mađarska - Crna Gora 11:10 (2:3, 3:2, 2:4, 4:1)

Mađarska reprezentacija napravila je veliki korak prema prvoj poziciji u skupini i izravnom plasmanu u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Šangaju. Oni su u prvoj utakmici prvenstva s 11:10 u neizvjesnoj završnici nadvisili oslabljenu Crnu Goru, koja na prvenstvu ne može računati na Borisa Zlokovića, Vjekoslava Paskovića i Mlađana Janovića, a kojoj je i nastup Denisa Šefika u ovoj utakmici bio upitan zbog prehlade.

Prvi čuvar mreže ipak je uskočio u bazen i prikupio devet obrana, no to je na kraju bilo nedovoljno za pozitivan rezultat iako je Crna Gora vodila 4:2, a potom i 9:7 sa zaključenjem treće četvrtine. Tada je na scenu stupio sjajni vratar Mađarske Viktor Nagy, koji je zatvorio sve pristupe svojoj mreži i na krilima njegovih obrana dvostruki svjetski prvak je serijom 4:0 stigao do 11:9 prije nego što je na minutu i pol do kraja Nikola Janović smanjio na konačnih 11:10.

Crnogorci su u posljednjem napadu imali priliku doći do izjednačenja, no Aleksandar Radović loše je dodao Janoviću i ovaj nije bio u mogućnosti uputiti pravi udarac prema Nagyju. Najbolji strijelac utakmice bio je prekaljeni rutiner, 35-godišnji Peter Biros s četiri pogotka, dok su Janović i Aleksandar Ivović s po dva gola bili najefikasniji kod poraženih.

Crnogorski izbornik Petar Porobić uoči ove utakmice u fokus je stavio igru, a ne rezultat, i sigurno je da može biti zadovoljan prikazanom igrom svojih izabranika, koji će se vrlo vjerojatno protiv Španjolske boriti za drugu poziciju u skupini.

Kazahstan - Španjolska 5:18 (1:3, 0:4, 2:5, 2:6)

Španjolci su u obranu svog srebra osvojenog na prošloj svjetskoj smotri prije dvije godine u Rimu krenuli visokom pobjedom protiv Kazahstana 18:5. Autsajderi su svoj prvi pogodak postigli krajem prve četvrtine za smanjenje na 3:1, a onda su Španjolci nanizali sedam golova za vodstvo 10:1.

Do kraja utakmice Kazahstanci su malo došli do daha i postigli još četiri pogotka, no primili su osam i utakmicu završili s rekordnim zaostatkom od 13 razlike. U strijelce se upisalo devet od 11 igrača od koji su najefikasniji bili Molina Rios, Minguell Alferez, Perrone Rocha i Perez Vargas s po tri pogotka.

U srijedu je na rasporedu drugo kolo, a sastaju se Španjolska i Crna Gora te Mađarska i Kazahstan.