Srbi lako s Kinom, slavlje Australije

Ana Legradi • ponedjeljak, 18.07.2011.

Susrete prvog kola skupine B na Svjetskom prvenstvu u vaterpolu započele su Rumunjska i Australija, a u tijesnoj borbi u bazenu je bolja bila Australija s 9:8. Srbija, u lovu na obranu zlata iz Rima, je u drugom susretu skupine B uvjerljivo savladala Kinu sa 17:5.

RUMUNJSKA – AUSTRALIJA 8:9 (2:1, 2:1, 3:3, 1:4)

Svjetsko prvenstvo, Šangaj, Skupina B, 1. kolo
Suci: Nenad Periš (Hrvatska), Mark Koganov (Azerbejđan)

Rumunjska: Stoenescu, Radu 2, Negrean 2, Diaconu, Iosep 1, Busila, Chioveanu, Matei Guiman, Goanta, Georgescu 2, Ghiban, Kadar 1, Dragusin. Trener: Ištvan Kovacs

Australija: Dennerley, Campbell 2, Cleland, Baird, Maitland, Martin, Roach 2, McGregor, Younger 1, Woods, Howden 1, Miller 3, Quinliven. Trener: John Fox

Australija je uz pomoć raspoloženog Millera, koji se na listu strijelaca upisao s tri pogotka, prvog dana turnira upisala svoju prvu pobjedu. Rumunji su na kraju prvog poluvremena vodili s 4:2, vodstvo su držali do trećeg dijela koji je završio s 3:3.

U posljednjoj dionici igre za Rumunje je samo Radu uspio postići jedan pogodak, ujedno posljednji za igrače Nenada Periše za 8:7. Dvije minute prije kraja Chioveanu i Ghiban rade nepotrebne greške koje su iskoristili Campbell i Younger te postižu pogotke za svoju prvu pobjedu na otvaranju turnira.

SRBIJA – KINA 17:5 (5:1, 3:0, 2:2, 7:2)

Suci: Daniel Flahive (Australija), Gideon Reemnet (Nizozemska)

Srbija: Soro, Avramović 1, Gocić, Udovičić 2, Ćuk 3, Pijetlović D. 2, Nikić, Aleksić 2, Rađen, Filipović 4, Prlainović 2, Mitrović 1, Pijetlović G.. Trener: Dejan Udovičić

Kina: Ge, Tan, Liang 1, Yu, Guo 1, Pan 1, Li Bin, Wang, Xie 1, Li Li, Zhang 1, Dong, Wu. Trener: Tianxiong Cai

Australija će se sutra pokušati izboriti za još jednu pobjedu u susretu s danas poraženim domaćinom, Kinom.

Momčad Dejana Udovičića je na otvorenju turnira savladala domaćina prvenstva sa 17:5 u prvom kolu skupine B. U drugom kolu protivnik reprezentacije Srbije će biti Rumunji. Srpska reprezentacija kao što se i očekivalo nije imala problema protiv domaćina, Kine. Po završetku prve četvrtine Srbija je vodila s 5:1, a Kinezi su uspjeli izjednačeni samo u trećem dijelu koji je završio rezultatom 2:2.

Izbornik Srbije je odlučio na početku susreta preko centra napasti Kineze, pa je prve tri akcije završavao Pijetlović. Prvi put nije bio uspješan, ali u sljedeće dvije situacije uspio je realizirati pogotke te je Srbija došla do očekivane prednosti.

U trećoj dionici srpski vaterpolisti su igrali nešto opuštenije. Ćuk je već u prvoj minuti postigao prvi gol, a u strijelce se upisao i kapetan Vanja Udovičić. Kinezi su potom dva puta uspjeli savladali golmana Soru i tako došli do prvog i jedinog izjednačenja u susretu.

Posljednji dio Srbi su odigrali na razini što dokazuje i rezultat zadnje četvrtine od 7:2 te kreču u obranu zlata uz očekivanu prvu pobjedu. Najuspješniji strijelac je bio Filip Filipović upisavši četiri pogotka.