Srbija potpuno nadigrala Barakude

Matej Milanović • četvrtak, 19.01.2012.

Srbi su napravili veliki iskorak prema prvom mjestu u skupini B na vaterpolskom prvenstvu Europe pobjedivši Hrvatsku s uvjerljivih 15:12. Srbi su od druge četvrtine do kraja utakmice stalno vodili. Hrvati se sada mogu tek nadati drugom mjestu i lakšoj utakmici u četvrtfinalu.

HRVATSKA - SRBIJA 12:15 (2:2, 4:6, 3:3, 3:4)

Europsko prvenstvo, Eindhoven, Skupina B, 3. kolo

Hrvatska: Pavić, Burić, Bošković 1, Dobud, Joković 3, Muslim, Karač 2, Bušlje 1, Sukno 4, Barač, Paškvalin, Obradović, Buljubašić 1, Izbornik: Rudić.

Srbija: Soro, Šaponjić, Gocić 1, V. Udovičić 3, Ćuk 2, Pijetlović 2, Nikić 1, Aleksić 1, Rađen, Filipović 2, Prlainović 1, S. Mitrović 2, B. Mitrović, Izbornik: D. Udovičić.

Suci: Bianchi (Italija), Levin (Izrael)
Igrač više: Hrvatska 8/14, Srbija 8/13
Peterci: Hrvatska 2/2, Srbija 1/1

Treće kolo skupine B na Europskom vaterpolskom prvenstvu donijelo je okršaj Srbije i Hrvatske. Obzirom na dosadašnje rezultate u skupini, ovaj je susret trebao dati puno odgovora u vezi toga tko će biti prvi u skupini i direktno ući u polufinale. U prvoj četvrtini Hrvatska je dvaput vodila, a Srbija je oba puta izjednačila već u idućem napadu. Valja spomenuti da je pri rezultatu 1:1 Josip Pavić dvaput zaustavljao izgledne prilike protivnika.

Druga je četvrtina donijela golijadu, a posebno su inspirirani bili Srbi. Pri rezultatu 3:3 Srbija je u jednoj minuti uspjela čak dvaput iskontrirati suparnike i doći do velika dva gola prednosti, 5:3, pogotcima Filipa Filipovića i Andrije Prlainovića. Frano Karač je s dva pogotka držao Hrvatsku u igri i dvaput je vraćao na minimalni zaostatak, a potom su Srbi s dva uzastopna pogotka pobjegli na 8:5. Za nešto podnošljiviji rezultat na poluvremenu pobrinuo se Maro Joković, koji je momčadi na veliki odmor poslao pri rezultatu od 8:6 za Srbiju.

Na početku drugog poluvremena Hrvati su propustili čak dvije prilike s igračem više, a u dva igrača više koji su uslijedili za Srbiju stigla su dva pogotka za 10:6. U toj teškoj situaciji napokon su Barakude iskoristile par situacija s igračem više i vratile se na 10:8. Do kraja dionice stigao je pogodak sa svake strane i u posljednjih osam minuta ušlo se pri 11:9 za Srbe. Valja spomenuti da je na kraju te treće četvrtine isključen srpski izbornik Dejan Udovičić zbog protestiranja.

Početak posljednje dionice donio je novog igrača više Hrvatskoj, kojeg je Sandro Sukno iskoristio za povratak na minimalni zaostatak, 11:10. Međutim, to je bio i posljednji pokušaj Hrvata da ponovno otvore utakmicu. Srbija je odgovorila s tri uzastopna pogotka i po drugi put na utakmici povela četiri razlike, 14:10. čime je utakmica riješena. Pred kraj dvoboja isključen je Nikša Dobud zbog grubog prekršaja nad Filipom Filipovićem. Hrvatska je pokušala u završnici susreta smanjiti rezultat na jedan razlike, što bi Barakudama osiguralo drugo mjesto u skupini, no Srbija je ipak slavila s uvjerljivih 15:12.

Presudila je puno bolja srpska obrana i one dvije uzastopne kontre u drugoj četvrtini, kojima je Srbija prvi put uzela vodstvo i s tih 5:3 prelomila dvoboj. Nakon toga je Hrvatska konstantno morala loviti rezultat i nijednom više nije uspjela izjednačiti. Najbolji je kod Barakuda bio Sukno s četiri pogotka, a Srbiju je predvodio Udovičić s tri.

Četvrtfinale je sada neizbježno za Hrvatsku, osim ako Srbi ne izgube obje preostale utakmice, s Rumunjskom i Crnom Gorom. Za drugo mjesto u skupini Hrvatska mora pobijediti u preostale dvije utakmice i nadati se da Crna Gora neće poraziti Srbiju jer bi inače Hrvatska završila treća u skupini. Drugo mjesto donijelo bi nešto lakši četvrtfinale i vjerojatno polufinale s Mađarskom, a treće mjesto vjerojatno bi Hrvatskoj već u četvrtfinalu donijelo svjetskog prvaka, Italiju.