Juniori se poigrali s Turcima

Maja Giljanović • ponedjeljak, 09.08.2010.

Hrvatska juniorska vaterpolska reprezentacija na Europskom je prvenstvu u Istanbulu 2008. odigrala tri utakmice u skupini, osvojila svih devet bodova, ali je u četvrtfinalu poklekla protiv kasnijih prvaka Crnogoraca i osvojila peto mjesto. Dvije godine poslije juniori su jedni od najvećih favorita Europskog prvenstva u Stuttgartu i ponovno su natjecanje otvorili sa stilom.

Stručni stožer

Izbornik: Hrvoje Hrestak
Pomoćnici: Igor Pezelj i Zdeslav Vrdoljak

Prije dvije godine u Istanbulu hrvatska je juniorska vaterpolska reprezentacija briljirala u skupini, nabila je gol-razliku 43-16 pobjedama protiv Njemačke (18:7), Italije (8:7) i Velike Britanije (17:2), izravno izborila četvrtfinala, ali u najvažnijem trenutku naletjela na pretvrd zalogaj.

Nakon što su vodili od početka, 1:0 nakon prve četvrtine, 3:2 na poluvremenu i 5:4 nakon treće četvrtine, hrvatski su reprezentativci posustali u finišu i Crnoj Gori dozvolili da s 4:2 poravna i u produžecima zabije za preokret na 9:8.

Crnogorci su na koncu pobijedili i Srbiju u polufinalu i Španjolsku u finalu i osvojili naslov prvaka, a hrvatski su se reprezentativci morali zadovoljiti petim mjestom, pobijedili su ponovno Italiju (7:6) i u posljednjoj utakmici prvenstva Grčku (15:5).

U-17 reprezentativci

Golmani: Marcelić, Podrug
Bekovi: Aličić, Macan
Vanjski i krila: Visković, Lale, Zonić, Belamarić, Šarić, Čalić, Bukić, Miloš, Vukičević
Sidruni Belamarić, Divković

Dvije godine poslije juniori su na Europskom prvenstvu u Stuttgartu i ponovno su natjecanje u skupini otvorili sa stilom. U prvom kolu Skupine D hrvatski reprezentativci nisu ostavili ni promil šanse reprezentaciji 11. reprezentaciji prije dvije godine, Turska se ravnopravno nosila samo u prvoj četvrtini (2:2), na poluvremenu je gubila 3:6, potop je doživjela u trećoj četvrtini (2:6) i na koncu izgubila 7:15.

Hrvatska je preuzela čelo Skupine ispred Njemačke (11:7 protiv Gruzije) i u drugom kolu hrvatski 17-godišnjaci igraju upravo protiv vršnjaka iz Njemačke.

U Skupini A pobjede su ostvarile Italija protiv Grčke (9:7) i Rusija protiv Slovenije (23:7), u Skupini B Srbija protiv Francuske (11:8) i Crna Gora protiv Bugarske (23:7) i u Skupini C Slovačka je pobijedila Nizozemsku (10:6), a Španjolska i Mađarska odigrale bez pobjednika (14:14).