SP 2011., Natjecanje po skupinama, Skupina C, 3. kolo, 17.01.2011, 18:00 h, Malmö, Malmö Arena, gledatelja: 6.000
Suci: Badura i Ondogrecula (Slovačka)
Hrvatska
Hrvatska
42:15(19:9) Australija
Australija

Nestali u 60 sekundi

Iz Malmö Arene:Tomislav Pacak • ponedjeljak, 17.01.2011.

Hrvatima lakši trening, a Australcima iskustvo o kojem mogu pričati prijateljima – tako se otprilike može opisati dvoboj na Svjetskom rukometnom prvenstvu između ponajbolje selekcije svijeta i momčadi čiji su si igrači sami platili put u Švedsku kako bi ovdje nastupili...

UKUPNO1572/23

Zaustavite tiskarske strojeve – Hrvatska je svladala Australiju s 42:15! Šalu na stranu, Kauboji su odradili ono što se od njih i očekivalo, lako su svladali vjerojatno najslabiju momčad na ovom turniru i tako s maksimalnih šest bodova odradili prva tri kola.

Hrvatska je krenula furiozno – kako bi drugačije i trebala krenuti protiv Australije – pa je prvih pet minuta držala ritam od pogotka po minuti. Postignutog naravno, Australci su se uglavnom sudarali s našom 6-0 obranom i povremeno su izgledali zaista smiješno. Termin "početnička pogreška" ne objašnjava sve što su Australci uspijevali raditi, počevši od najobičnijih dodavanja između vanjskih igrača koja su završavala izvan terena. Ako je IHF-u dobro...

U tom startu najraspoloženiji je bio Vedran Zrnić koji je zabio četiri gola u prvih 10 minuta, a upravo toliko trebalo je Australiji da postigne svoj prvi – njihov daleko najbolji rukometaš, Bevan Calbert, uspio je probiti Alilovića za 8:1.

Tada smo se ponadali da će Hrvatska ovu utakmicu učiniti zanimljivom makar ganjajući neke statističke rekorde, ali nakon 10-15 minuta Kauboji su maknuli nogu s papučice gasa i omogućili Australcima da se ne osramote, bar ne previše. Zabilježili smo tu čak i jedan period igre gdje su "Klokani" održavali egal, upisali čak i jednu seriju od 3:0, iskoristivši ne posebno raspoloženog Šegu na golu, ali i opušteniju hrvatsku obranu.

Prvih plus 10 zabilježili smo u 25. minuti nakon pogotka Željka Muse, a s istom razlikom Hrvatska je otišla na odmor, s rezultatom 19:9. Kako je izgledalo nakon 10 minuta, Australci su mogli otići na odmor puno zadovoljniji jer bili su na putu prema sramotnijem porazu od onog protiv Danske.

Iz ovakve utakmice, osim što se ne može izvesti neki veliki zaključak, teško je izvući i nešto posebno zanimljivo. Osim što je igrala protiv nedoraslog suparnika, Hrvatska se nije posebno trudila ni nekakvim atraktivnim potezima i akcijama razveseliti publiku, već je odrađivala posao baš onako "rudarski".

Do plus 20 smo stigli pogotkom Lackovića u 46. minuti, do plus 30 ipak nije išlo.

Najviše je zabio Musa, Jerko Matulić dodao je sedam golova, uključujući završni za 42:15 nakon nesebične asistencije Ninčevića (tri pogotka). Među stvarima koje će razveseliti Slavka Golužu je svakako činjenica da se u malo raspucao Denis Buntić (sedam golova) što bi mu trebalo dati samopouzdanja za sljedeće susrete.

A upravo ti sljedeći susreti su oni koji će presuditi o ocjeni prvog kruga iz perspektive Hrvatske. Nakon dana odmora, u srijedu Hrvate čeka ogled sa Srbijom u 18 sati, a u četvrtak susret s Danskom, u 20.15. Po svemu sudeći, bit će to dvije utakmice koje će odlučivati o broju bodova koje će Hrvatska prenijeti u drugi krug, ne naprave li Alžir ili Rumunjska kakvo iznenađenje protiv Srbije ili Danske.

Protiv Australije nismo naučili ništa što već nismo znali, a to je prvenstveno da Hrvatska rukomet igra puno, puno bolje od Australaca.