SP 2011. - Skupina B, 3. kolo, 17.01.2011, 21:30 h
Island 36:22 Japan
Japan

Šetnja Islanda protiv Japana

Lovro Štrbinić • ponedjeljak, 17.01.2011.

Islanđani nastavljaju sa uvjerljivim nastupima na ovom Svjetskom prvenstvu. Danas su s velikom lakoćom svladali Japance koji su u proteklim nastupima pokazali da znaju biti neugodni. Ipak, u ovom dvoboju su bili u podređenom položaju što sugerira i konačnih 36:22.

Nakon relativno uvjerljivih pobjeda nad Mađarskom i Brazilom Islanđani su u susretu s Japanom došli i do najveće dosadašnje pobjede na ovom prvenstvu. Nakon što su priredili iznenađenje u kolu prije kad su svladali Austriju Japanci očito nisu imali ni snage ni kvalitete za pružanje većeg otpora favoriziranim Islanđanima.

Od samog početka susreta izabranici Gudmundura Gudmundssona su očekivano preuzeli rezultatsku inicijativu. Nakon 3:2 u trećoj minuti rade seriju 10:0 i u 15. minuti vode 13:2. U toj seriji je četiri pogotka bilo djelo raspoloženog Sigurdssona. Do kraja prvog dijela razlika je još malo narasla i pogotkom ranije spomenutog igrača došla na +14 (22:8) s istekom 30. minute.

U nastavku Islanđani malo smanjuju tempo te Japanci to koriste barem za smanjenje njihove rezultatske prednosti. U 42. minuti dolaze na devet pogodaka zaostatka (25:16), ali ta granica ujedno predstavlja i najmanju rezultatsku razliku u drugom poluvremenu. Na kraju igrači Kiyoharu Sakamakija ipak potpisuju nešto uvjerljiviji poraz izražen rezultatom 36:22. S dva raspoložena pojedinca, Kadoyamom s pet i Nomurom s četiri pogotka, nisu ni mogli više protiv moćnih Islanđana.

U njihovim redovima je najviše pružio spominjani Gudjon Valur Sigurdsson postigavši devet pogodaka iz 11 pokušaja, a dva pogotka manje, ali uz stopostotni šut zabio je Olafsson. Vratar Gudmundsson prikupio je 15 obrana, a njegov momčadski kolega je dodao još šest. Japanski golmani su kombinirano obranili devet lopti, a treba naglasiti da su na vratima izmjenjivala čak trojica.