SP 2011. - Skupina A, 3. kolo, 17.01.2011, 18:30 h
Španjolska 26:24 Njemačka
Njemačka

Furiozna završnica Španjolske

Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 17.01.2011.

Utakmica između Njemačke i Španjolske po svojoj je uzbudljivosti i stalnim izmjenama prednosti mogla zadovoljiti i najzahtjevnije rukometne poklonike. Osim po neizvjesnosti dvoboj trećeg kola skupine A pamtit će se i po brojnim suspenzijama, a u odličnoj je završnici Furija s -3 stigla do 26:24 pobjede...

Jedan od najzanimljivijih dvoboja dana, onaj između Španjolske i Njemačke, u prvome je dijelu više od dobrih poteza aktera s obje strane parketa, obilježio strogi sudački kriterij koji nije dopustio da se utakmica prirodno razvija. Već u prvoj minuti Nijemci su, u napadu, zaradili prve dvije minute prisilnog odmora, a sudački par niti u nastavku nije odustajao od suđenja prekršaja i isključenja za gotovo svaki kontakt. Bili su to redom prekršaji na koje su se reprezentativci obje momčadi navikli niti ne osvrtati u susretima svojih liga.

Što se same igre tiče, prva polovica prvoga dijela pripala je Nijemcima, dok su u drugome dijelu aktivniji bili rukometaši Valera Rivere. Njemačka su krila u uvodnim minutama vodila napade svoje momčadi i u tom svom boljem izdanju Brandovi su izabranici izgledali kudikamo lakši na nogama od svojih protivnika, čime je njihova igra u napadu bila brža i jednostavnija. U obrani su pak djelovali čvršći što ih je u sedmoj, a zatim i u osmoj minuti stajalo novih isključenja. Spomenuta minuta s dva igrača više na terenu vratila je Španjolce u igru; u desetoj je minuti na semaforu stajalo 4:4.

I u idućim su minutama bolji dojam ostavljali njemački reprezentativci - Hens i strijelac Sprenger u 13. su minuti lijepom akcijom digli dvoranu na noge, a činilo se kako će do kraja prvog poluvremena ostvariti i uvjerljiviju prednost. Naime, dvije minute kasnije Španjolska je zaradila dva istovremena isključenja, no nakon povratka oba isključena igrača igra Riverina sastava uzela je maha. Preko nekoliko puta njemački su napadi zaustavljani zbog prekršaja, a Španjolci su to bez većih muka kažnjavali iz brzih protunapada.

Ukupno izjednačenoj igri u prvih pola sata, na što je ukazao i rezultat 13:13 na odmoru, pridonijeli su i podjednako raspoloženi Bitter i Šterbik. Posljednji pogodak u prvoj polovici susreta postigao je stopostotni Iker Romero s linije sedam metara, a zanimljivo je da je najveća prednost oba sastava bila +2.

Bez većih odvajanje igralo se i u nastavku, a u istom su tempu djelitelji pravde nastavili i sa suspenzijama - treće isključenje u 35. minuti zaradio je Lars Kaufmann. Njemački je reprezentativac prvi platio danak, a valja spomenuti kako niti jednom do tada netko od aktera susreta nije tražio pomoć liječnika. Pet minuta kasnije Sebastian Preiss postiže 18. pogodak svoje momčadi, za novo minimalno vodstvo, no u istoj minuti i on trajno seli na tribinu.

Jedan od njemačkih reprezentativaca u prvome je planu i na ulasku u posljednjih 15 minuta susreta. Johannes Bitter pri 19:18 brani kontru Garcije, a jednako je uspješan nekoliko trenutaka kasnije pri dva pogotka razlike za Njemačku. U akciji na drugoj strani terena precizan je Jacob Heinl i španjolska je po prvi puta zaostala za tri pogotka. Brzo je reagirao Rivera i zatražio minutu odmora.

Od 43. pa sve do 51. minute trajala je realizatorska kriza Španjolaca, a najveće su zasluge za to pripale upravo njemačkom čuvaru mreže. I kada se činilo da se utakmica lomi u korist Nijemaca, obrana Šterbika i dva brza pogotka Entrerriosa i Garcije vratila su španjolsku vrstu u život, a četiri je minute prije kraja Riverina momčad stigla i do +2. U uzbudljivoj i krajnje neizvjesnoj završnici pribraniji su bili upravo Španjolci.

U pobjedničkim su redovima, s pet pogodaka na kontu, najefikasniji bili Garcia, Romero i Aguinagalde, dok su pogodak manje na drugoj strani postigli Glandorf i Gensheimer. Njemačka je ukupno zaradila devet isključenja, dok su Španjolci na hlađenje išli "svega" sedam puta.